Zepsuty suwak w kurtce, zerwany łańcuszek, uszkodzone meble, zepsuty zegarek, dziurawa skarpetka - niektóre z przedmiotów codziennego użytku warto naprawić, zamiast od razu kupować nowe. W ten sposób oszczędzamy pieniądze i dbamy o środowisko.
Wbrew temu trendowi, zachęcamy do wdrożenia w codziennym życiu jednej z zasad zero waste (o czym pisaliśmy tutaj), która brzmi „REUSE” co oznacza „użyć ponownie”.
Aby ułatwić wyszukiwanie np. zakładów szewskich, krawieckich, punktów renowacji mebli itp. podlinkowujemy mapę Google, a po jej otworzeniu („otwórz większą mapę”) w polu wyszukiwania wystarczy wpisać interesujące nas hasło. Mapa wskaże adres i dokładną lokalizację punktu.
Nadmierna konsumpcja jest poważnym problemem, z którym zmaga się współczesny świat. Śmiało możemy ją również nazwać marnotrawstwem, ponieważ produkty, z których korzystamy, nie są przez nas użytkowane w taki sposób, aby uzasadnić wykorzystanie surowców na etapie produkcji.
Jednym z takich przykładów jest częste kupowanie elektroniki, zwłaszcza smartfonów. Obecnie nie wymieniamy telefonu tylko dlatego, że się zepsuł i nie da się go naprawić, ale dlatego, że stale pojawiają się nowe, lepsze, udoskonalone modele. Często ulegamy modom, reklamie, padamy ofiarami przekazów marketingowych, które przekonują, że powinniśmy dążyć do pozyskiwania coraz to lepszych i nowszych dóbr. To właśnie napędza konsumpcjonizm.