Zwrot „ślad węglowy” staje się coraz bardziej popularny. Co oznacza i jaki ma związek z naszym klimatem?
Ślad węglowy to określenie ilości gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, metan czy podtlenek azotu, emitowanych przez człowieka lub organizację w trakcie prowadzenia działalności, produkcji lub użytkowania produktu czy usługi (www.infor.pl).
Ślad węglowy powstaje m.in. podczas spalania paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny, które są używane do wytwarzania energii elektrycznej, ogrzewania, transportu, a także w procesach produkcyjnych chociażby żywności lub odzieży. Jest jednym z kluczowych wskaźników zmiany klimatu, a jego redukowanie stanowi ważny element działań na rzecz ochrony środowiska.
Nasze decyzje to, co kupujemy, co jemy, jak podróżujemy, jak segregujemy odpady, mają ogromne znaczenie i wpływ na klimat i środowisko naturalne.
Co robić aby zmniejszyć ślad węglowy? Wystarczy wprowadzić do codziennego życia kilka zasad.
Zamiast samochodu warto wybierać rower lub komunikację miejską.
Kupować tylko to, co jest naprawdę potrzebne, nie marnować jedzenia, ograniczyć spożywanie mięsa i zużycie wody.
Warto wybierać produkty pochodzące z lokalnych źródeł oraz te, które zostały wyprodukowane w sposób ekologiczny- mają niski ślad węglowy.
Segregowanie odpadów. Lepsza segregacja, wyższy poziom recyklingu, unikanie plastiku i opakowań jednorazowych- o tym powinniśmy pamiętać na co dzień, ponieważ redukcja śladu węglowego jest ważnym elementem działań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.